Νίκη στο τάι μπρέικ για τον Παναθηναϊκό κόντρα στους Τράχωνες

Και οι δύο ήθελαν την καθαρή νίκη, αλλά τελικά Παναθηναϊκός και Τράχωνες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟ να παίρνει το ματς, αλλά και τις δύο ομάδες να δηλώνουν ανικανοποίητες. Όλα αυτά συνέβησαν στο κλειστό της Κυψέλης σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα (πάθος, ένταση, μεγάλες σε διάρκεια φάσεις, διαμαρτυρίες για τη διαιτησία).

Στο πρώτο σετ, οι Τράχωνες μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν στο +4 (12-16). Ο ΠΑΟ είχε τις ευκαιρίες να μειώσει, αλλά η Βασιλαντωνάκη δεν τελείωσε τις κόντρα επιθέσεις (το 15-18 και το 16-19 έγινε με δικά της άουτ) για να φτάσουμε στο 21-24. Οι Τράχωνες κόλλησαν στην επίθεση, κι ο ΠΑΟ με σερί 3-0, ισοφάρισε όμως ακολούθησε χαμένο σερβίς της Νούσια και άουτ της Πέρεζ για το τελικό 24-26.

Στο β’ σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 8-10, αλλά ο άσος της Νούσια (11-10) ήταν η αρχή του ξεσπάσματος του Παναθηναϊκού, που χάλασε την υποδοχή των αντιπάλων του, ανοίγοντας τη διαφορά στο 16-12. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 16-14 και στο 17-14 υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενούμενων για την υπόδειξη των διαιτητών (έδωσαν άουτ την επίθεση της Νέσιτς), καθώς θεώρησαν πως υπήρχε επαφή με το μπλοκ. Από εκεί και μετά υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός με την Βασιλαντωνάκη να τελειώνει το σετ με ένα εξαιρετικό σερί από τη γραμμή του σερβίς.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα το γ’ σετ φτάνοντας γρήγορα στο 4-0, με την ομάδα του Βαγγέλη Περόπουλου να ισορροπεί κάπως την κατάσταση (4-2, 7-5), αλλά το 9-7, έγινε 12-7 με νέο σερί από λάθη. Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-10), ο ΠΑΟ με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-10. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 20-15, αλλά αυτή ήταν η τελευταία τους έκλαμψη στο σετ.

Στο δ’ σετ ο ΠΑΟ μέχρι το 8-5 είχε το πάνω χέρι, αλλά οι Τράχωνες με σερί 0-6 έφτασαν στο 8-11 χάρις στο δικό τους καλό σερβίς, αλλά και σε ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες που έδωσαν την ευκαιρία για κόντρα επίθεση. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Ρούσης (πέρασε και την Σωτηρίου αντί της Νούσια) βοήθησε τον ΠΑΟ να ξεκολλήσει, με την Πέρεζ να τελειώνει τις κόντρες κι έτσι το σκορ έφτασε στο 17-14. Οι Τράχωνες με την Βογιατζή να παίρνει την σκυτάλη έφτασαν στο 17-18 και στο 18-20 με κόντρα επίθεση της Νέσιτς, κι αυτή τη φορά οι πράσινες δεν είχαν τρόπο για να αντιδράσουν και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 1-3, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε 3-3 και το σκορ έγινε 4-4 χάρις στις κίτρινες κάρτες που δόθηκαν στους δύο πάγκους, ενώ ακολούθησε 3λεπτη διακοπή (υπήρξε ένταση στην κερκίδα).

Με την επανέναρξη του αγώνα ο ΠΑΟ πιο ψύχραιμος προηγήθηκε με 6-4 και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων στην υποδοχή και προηγήθηκε με 11-7. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 11-9, αλλά στην επόμενη φάση έχασαν δύο κόντρα επιθέσεις και εκεί κρίθηκε το ματς με τον ΠΑΟ να παίρνει τη νίκη.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιώργος Ρούσης, μετά το τέλος του αγώνα στάθηκε στο αγχωμένο ξεκίνημα της ομάδας του: «Έγινε ένα πολύ κακό παιχνίδι. Μπήκαμε πολύ αγχωμένα, μετά το πρώτο σετ συνήλθαμε, όμως, δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε σταθερή την απόδοση μας και έτσι το ματς πήγε πάλι στη ρουλέτα. Ευτυχώς κερδίσαμε, αλλά το αποτέλεσμα δεν βολεύει καμία από τις δύο ατάκες».

Από την άλλη, ο προπονητής των Τραχώνων, Βαγγέλης Περόπουλος τα «έβαλε» με τη διαιτησία: «Υπό τις διαιτητικές συνθήκες κάτω από τις οποίες παίξαμε σήμερα είμαι ευχαριστημένος από αυτό που πήραμε. Μετά το πρώτο σετ οι διαιτητές μας εκνεύρισαν με τις αποφάσεις τους και όταν συνήλθαμε το σκορ είχε γίνει ήδη 2-1. Σίγουρα οι διαιτητές έχουν πίεση από τον κόσμο, αλλά δεν δικαιολογούνται τα μονόπλευρα λάθη».

Τα σετ: 24-26, 25-15, 25-15, 22-25, 15-11

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 6 (2/5 επ., 3 άσοι), Ιχτιάρη 10 (7/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 22 (16/51 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρεζ 15 (13/39 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 32% άριστες), Καββαδία 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 15 (12/41 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 22% άριστες), Μυλωνά (λ., 52% υπ. – 20% άριστες) / Μαλουσάρη, Σωτηρίου, Λιάγκη.

Τράχωνες (Περόπουλος): Ευθυμίου 5 (5/11 επ.), Βογιατζή Μ. 3 (3/5 επ.), Αθανασοπούλου 3 (3/9 επ.), Κιόση 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. – 10% άριστες), Νέσιτς 16 (11/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 13% άριστες), Μπιόλο 1, Μεθενίτη –λ (26% υπ. – 15% άριστες) / Βογιατζή Ε. 5 (5/11 επ.), Μουζάκη 3 (1/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. -19% άριστες).