Παπανικολάου: Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να βρεθούν κι άλλες ανάλογες βόμβες στο υπέδαφος της περιοχής
Με επιτυχία ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 10:15 το πρωί της Πέμπτης (26/10) η επιχείρηση εξουδετέρωσης της βόμβας του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου που βρέθηκε κατά τη διάρκεια των εργασιών ανάπλασης στο Ελληνικό, στο παλιό αεροδρόμιο. Η απενεργοποίηση της βόμβας βάρους 226 κιλών (500 λίβρες) από τα στελέχη του Τάγματος Εκκαθάρισης Ναρκοπεδίων Ξηράς (ΤΕΝΞ) έγινε με τη χρήση θερμίτη και χωρίς να απαιτηθεί έκρηξη.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/396559347_692498076314164_7033506811039116232_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/395399273_692497709647534_8731900197064075723_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/395404863_692497872980851_1768068691644681833_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/395478120_692497899647515_8797164627245923352_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/396245636_692498089647496_3841764089540720665_n.jpg?x88875)
«Τέλος καλό, όλα καλά», επισημαίνει ο Δήμαρχος Γλυφάδας Γιώργος Παπανικολάου. Και προσθέτει: «Ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος μπορεί να τελείωσε πριν από σχεδόν οκτώ δεκαετίες, αλλά τα σημάδια του είναι ακόμα υπαρκτά στη χώρα μας – ακόμα και κάτω από τη γη. Σήμερα το πρωί εξουδετερώθηκε από το Τάγμα Εκκαθάρισης Ναρκοπεδίων Ξηράς η βόμβα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου – βάρους άνω των 200 κιλών – που εντοπίστηκε στη Γλυφάδα, μετά από εργασίες στο χώρο του πρώην διεθνούς αεροδρομίου.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/395415225_692497769647528_4453256421173988963_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/395443991_692497936314178_4260829501258680575_n.jpg?x88875)
Μια σύνθετη και ευαίσθητη επιχείρηση έγινε με απολύτως άρτιο τρόπο και ευχαριστούμε όλους τους φορείς – το ειδικό τάγμα του Στρατού, την Ελληνική Αστυνομία και την Τροχαία, την Πυροσβεστική, την Πολιτική Προστασία του Δήμου μας και την δημοτική μας Αστυνομία – που συνεργάστηκαν για αυτό και φυσικά τους κατοίκους της γειτονιάς που ακολούθησαν όλες τις οδηγίες. H εξουδετέρωση έγινε με τη χρήση θερμίτη και χωρίς να απαιτηθεί έκρηξη.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/396240652_692498122980826_4292683036455200595_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/396164756_692498096314162_8405383818280184726_n-494x580.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/10/396277380_692498206314151_3064524690230201869_n.jpg?x88875)
Κάτοικοι και επισκέπτες της πόλης μας υπέστησαν μεν μια δίωρη ταλαιπωρία, αλλά η ασφάλεια όλων προέχει και το σημαντικό είναι πως όλα έγιναν χωρίς να υπάρξει ο παραμικρός κίνδυνος για οποιονδήποτε συμπολίτη μας. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να βρεθούν κι άλλες ανάλογες βόμβες ή βλήματα θαμμένα στο υπέδαφος της περιοχής, συνεπώς θα είμαστε σε διαρκή συνεργασία με όλους τους συναρμόδιους φορείς».