Οι μαθητές της Γλυφάδας εκπαιδεύονται στην Ανακύκλωση
Βιωματική δράση με στόχο την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών και την εκπαίδευσή τους στην Ανακύκλωση, στην οποία η πόλη μας διακρίνεται και βραβεύεται, πραγματοποίησε ο Δήμος Γλυφάδας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2022/05/280942976_347414117489230_5475738521746801107_n.jpg?x88875)
Ομάδα εκπαιδευμένων συνεργατών της Green City μύησαν στα θέματα της Ανακύκλωσης τους μαθητές του 11ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν πολύ θετικά. «Είναι πολύ σημαντικό να ξεκινάει από νωρίς η κουλτούρα της Ανακύκλωσης και δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα στην εκπαίδευση και στην περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των παιδιών μας.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2022/05/281129731_347413940822581_667441625322300270_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2022/05/281209845_347414020822573_6783422749534270410_n.jpg?x88875)
Τέτοιες δράσεις έχουν πολύ θετικό αντίκτυπο και αποτελούν για εμάς προτεραιότητα», τόνισε ο Δήμαρχος Γλυφάδας Γιώργος Παπανικολάου. Αρωγοί της δράσης, η Αντιπεριφερειάρχης Νοτίου Τομέα Αττικής Δήμητρα Νάνου, η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Νέας Γενιάς Ελένη Καράχου-Σκούταρη και η Δημοτική Σύμβουλος Άννυ Καυκά. Θερμές ευχαριστίες στον Διευθυντή του 11ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας Κώστα Θειόπουλο για την άψογη οργάνωση και τη βαθιά ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά θέματα.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2022/05/281819695_347414177489224_4150842090906045979_n.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2022/05/281646560_347413840822591_1582000334758632537_n.jpg?x88875)