Μαγεία οι ανθισμένες κουτσουπιές της Νέας Σμύρνης!
Η Άνοιξη έχει μπει στην πόλη και η ανθισμένη φύση μας γεμίζει με όμορφα συναισθήματα και αισιοδοξία για καλύτερες ημέρες. Την εποχή αυτή ξεχωρίζει παντού το μωβ από τις ανθισμένες κουτσουπιές που κάνουν ό,τι μπορούν για να ομορφύνουν ότι υπάρχει γύρω τους, ακόμα κι αν αυτό είναι ένα ταπεινό πεζοδρόμιο.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/03/Νέα_Σμύρνη_ανθισμένες_κουτσουπιές_Πάρκο_Ειρήνης_©Ελένη_Γρηγοριάδου_04-copy-580x387.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/03/Νέα-Σμύρνη-ανθισμένες-κουτσουπιές-στο-Πάρκο-Ηροδότου-©Ελένη-Γρηγοριάδου_04-copy-580x387.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/03/Νέα_Σμύρνη_κουτσουπιές_Μηδείας_Μυκάλης_©Ελένη_Γρηγοριάδου-copy-580x387.jpg?x88875)
Ένα δένδρο που αποτελεί πραγματικό στολίδι καθώς τα εντυπωσιακά ρόδινα λουλούδια του γεμίζουν τα κλωνάρια., λίγο πριν βγουν τα φύλλα. Είναι ένα ταπεινό τις άλλες εποχές δέντρο που περνάει απαρατήρητο. Τοn Μάρτιο και τον Απρίλιο όμως κερδίζει όλα τα βλέμματα.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/03/Νέα_Σμύρνη_κουτσουπιές_παιδική_χαρά_Αγία_Παρασκευή_©Ελένη_Γρηγοριάδου-copy-580x387.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/03/Νέα_Σμύρνη_κουτσουπιές_Αλσος_©Ελένη_Γρηγοριάδου-copy-580x387.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/03/Νέα_Σμύρνη_κουτσουπιές_πλατεία_Κοραή_©Ελένη_Γρηγοριάδου-copy-580x387.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/03/Νέα_Σμύρνη_κουτσουπιές_Πλατεία_Καρύλλου_©Ελένη_Γρηγοριάδου-copy-580x387.jpg?x88875)
Είναι η εποχή που η φύση ντύνεται στα μωβ-ροζ χρώματά του και μεταμορφώνει σε πίνακες ζωγραφικής τους δρόμους, τις γειτονιές, τα πάρκα.
Δέκα μέρες τους παραχώρησε η Άνοιξη και οι κουτσουπιές θέλουν να είναι πανέμορφες και να επιβάλουν το χρώμα τους στη φύση! Κείμενο-φωτογραφίες: Ελένη Γρηγοριάδου