Ο Δήμος Ζωγράφου εγκαινίασε γήπεδο μπάσκετ
Τα εγκαίνια του ανοιχτού γηπέδου μπάσκετ στην οδό Αστερίου, ένα έργο που στόλισε την περιοχή και η ανακατασκευή του αποτελούσε χρόνιο αίτημα των Ζωγραφιωτών, πραγματοποιήθηκαν μέσα σε εορταστικό κλίμα. Tην κορδέλα έκοψαν ο Δήμαρχος Ζωγράφου, Βασίλης Θώδας και ο Πρόεδρος του Ν.Π.Δ.Δ Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Ζωγράφου, Γιώργος Γιαννακόπουλος.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/07/zografou_1-580x435.jpg?x88875)
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/07/zografou_2-580x435.jpg?x88875)
Μέσα στο εορταστικό κλίμα εντάχθηκαν οι αγώνες 3on3 μπάσκετ ηλικιών U-14 & U-16 καθώς και διαγωνισμοί βολών για την ηλικία U-14 και τριπόντων για την κατηγορία U-16. Η εορταστική βραδιά έκλεισε με τις βραβεύσεις των νικητών.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/07/zografou_3-580x435.jpg?x88875)
Το νέο γήπεδο έχει δοθεί για χρήση στα σωματεία της πόλης αλλά και στους δημότες και ήδη έχει μετατραπεί σε μία αθλητική κυψέλη.
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2023/07/zografou_4-580x435.jpg?x88875)
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών και Αναπληρωτής Δήμαρχος, Θεοδωρος Μετικαρίδης, ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών Δήμος Μπουλούκος, ο Αντιπρόεδρος Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού & Αθλητισμού, Κώστας Αλεξανδρής, η Πρώην Δήμαρχος Ζωγράφου Τίνα Καφατσάκη, ο Πρώην Δήμαρχος Γιάννης Καζάκος και ο θρύλος του Ελληνικού Ποδοσφαίρου, Νίκος Σαργκάνης, οι οποίοι βράβευσαν τους αθλητές.
Την εκδήλωση παρουσίασε η δημοσιογράφος Λίλα Κουντουριώτη.