Οσμή σκανδάλου στο δημοτικό θέατρο Ηλιούπολης “Δημήτρης Κιντής”
Για ξεπούλημα του δημοτικού θεάτρου “Δημήτρης Κιντής” σε ιδιωτική εταιρεία, καταγγέλλει τη νέα δημοτική αρχή Ηλιούπολης, ο Δημήτρης Ευαγγέλου, επικεφαλής της παράταξης “Ηλιούπολη, Φωτεινή Πόλη”. Σύμφωνα με τον κ. Ευαγγέλου, ο δήμος παραχώρησε το ανοιχτό θέατρο έναντι 340 ευρώ ανά παράσταση, αντί για 800 ευρώ που προβλέπει ο κανονισμός λειτουργίας.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο νέος δήμαρχος, Στάθης Ψυρρόπουλος αναφέρεται συνεχώς στην κακή οικονομική κατάσταση του δήμου και ζητάει έκτακτη επιχορήγηση.
Η ανακοίνωση της παράταξης “Ηλιούπολη, Φωτεινή Πόλη”:
![](https://www.notia.gr/wp-content/uploads/2024/05/441573389_426342127029821_8010341261229231368_n.jpg?x88875)
𝝢𝝚𝝖 𝝨𝝩𝝤𝝞𝝬𝝚𝝞𝝖 𝝟𝝖𝝞 𝝖𝝥𝝤𝝟𝝖𝝠𝝪𝝭𝝚𝝞𝝨 𝝘𝝞𝝖 𝝩𝝤 𝝨𝝟𝝖𝝢𝝙𝝖𝝠𝝤 𝝩𝝤𝝪 𝝙𝝜𝝡𝝤𝝩𝝞𝝟𝝤𝝪 𝝝𝝚𝝖𝝩𝝦𝝤𝝪
Η παράταξή μας φέρνει στο φως νέες αποκαλύψεις για το σκάνδαλο του ξεπουλήματος του δημοτικού θεάτρου «Δ. Κιντής» σε ιδιωτική εταιρεία.
𝟭. 𝝤 𝝙𝝜𝝡𝝖𝝦𝝬𝝤𝝨 𝝥𝝖𝝦𝝖𝝗𝝞𝝖𝝛𝝚𝝞 𝝩𝝤𝝢 𝝟𝝖𝝢𝝤𝝢𝝞𝝨𝝡𝝤 𝝥𝝤𝝪 𝝚𝝞𝝬𝝚 𝝭𝝜𝝫𝝞𝝨𝝚𝝞 𝝜 𝝙𝝞𝝟𝝜 𝝩𝝤𝝪 𝝥𝝖𝝦𝝖𝝩𝝖Ξ𝝜
Το 2015, ο Δήμος είχε ψηφίσει κανονισμό λειτουργίας του Δημοτικού Θεάτρου και όριζε ως τιμή εκμίσθωσης τα 𝟴𝟬𝟬€ + ΦΠΑ ανά παράσταση όταν η τιμή του εισιτηρίου ξεπερνάει 𝟭𝟵+€.
Σήμερα, ο κ. Ψυρρόπουλος έρχεται να παραβιάσει αυτό τον κανονισμό, δίνοντας το θέατρο σε εταιρεία συνυποψηφίου του έναντι 𝟯𝟰𝟬€ + ΦΠΑ, κατ’ εξαίρεση του κανονισμού, αλλά χωρίς αιτιολογία γι’ αυτή την εξαίρεση. Σήμερα, ο ιδιώτης προπωλεί ήδη εισιτήρια στην τιμή των 𝟮𝟱€, άρα θα έπρεπε να πληρώσει 𝟴𝟬𝟬€/παράσταση.
Το ακόμα καλύτερο: Η τιμή για πρόβα, σύμφωνα με τον κανονισμό, ανέρχεται στα 𝟮𝟱𝟬€/ημέρα. Δηλαδή, ο Δήμαρχος παραχώρησε το θέατρο λίγο παραπάνω από την τιμή πρόβας…
𝟮. 𝝥𝝤𝝞𝝤𝝨 𝝚𝝞𝝬𝝚 𝝪𝝥𝝤𝝘𝝦𝝖𝝭𝝚𝝞 𝝩𝝤𝝢 𝝟𝝖𝝢𝝤𝝢𝝞𝝨𝝡𝝤;
Ένας από τους υπογράφοντες τον κανονισμό του 2015, είναι ο σημερινός ιδιοκτήτης της εταιρείας που ζήτησε το θέατρο αντί πινακίου φακής(!!!). Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας και πρώην στέλεχος της παράταξης του κ. Ψυρρόπουλου ήταν μέλος Δ.Σ. του τότε ΠΑΟΔΗΛ και ψήφισε τον κανονισμό, ωστόσο 9 χρόνια αργότερα, τον αγνοεί και ζητά το θέατρο σχεδόν στη μισή τιμή.
Με απλά λόγια: Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει…
𝝟𝝖𝝞 𝝚𝝢𝝖 𝝚𝝦𝝮𝝩𝝜𝝡𝝖 𝝘𝝞𝝖 𝝩𝝤 𝝩𝝚𝝠𝝤𝝨:
Με ποιο δικαίωμα πραγματοποιείται ήδη διαδικτυακή προπώληση εισιτηρίων, χωρίς να έχει ανέβει η σύμβαση με τον ιδιώτη στη Διαύγεια;
Κύριε Ψυρρόπουλε, σας καλούμε να πάρετε πίσω τη σκανδαλώδη απόφαση και να ακολουθήσετε την πρότασή μας για μίσθωση του θεάτρου έναντι 𝟯𝟬.𝟬𝟬𝟬€. Έστω και την τελευταία στιγμή, διαφυλάξτε το οικονομικό συμφέρον του Δήμου!