Δήμος Παλαιού Φαλήρου: Κατάλληλα για κολύμβηση τα νερά στις παραλίες της πόλης
Σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου Παλαιού Φαλήρου, πραγματοποιήθηκαν δειγματοληψίες από τρεις διαφορετικούς δημόσιους φορείς – Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής, Περιφέρεια Αττικής, Δήμος Παλαιού Φαλήρου – σε διαφορετικούς χρόνους, για την ποιότητα των νερών στις ακτές της πόλης.
Συγκεκριμένα, εξετάστηκαν οι παράμετροι της ΚΥΑ αρ. Η.Π. 8600/416/Ε103/2009 (ΦΕΚ 356/Β/26-2-2009 (αφορά στην ποιότητα και μέτρα διαχείρισης των υδάτων κολύμβησης, σε συμμόρφωση με τις διατάξεις της οδηγίας 2006/7/ΕΚ) και πραγματοποιήθηκαν οι εξής δειγματοληψίες:
• 29 Μαΐου και 19 Ιουνίου από την Δ/νση Υδάτων της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής,
• 5 Ιουνίου από την Δ/νση Υγειονομικού Ελέγχου της Περιφ. Αττ.
• 12 Ιουνίου από τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου
Τα αποτελέσματα όλων των δειγμάτων που ελήφθησαν, βρίσκονται εντός των ορίων που καθορίζει η ως άνω ΚΥΑ και κρίνουν τα κολυμβητικά ύδατα των ακτών του Δήμου Παλαιού Φαλήρου κατάλληλα για κολύμβηση.
Η ενημέρωση του κοινού σχετικά με την καταλληλότητα των κολυμβητικών υδάτων γίνεται μέσα από τον σύνδεσμο https://bathingwaterprofiles.gr/monitor_search του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.
μπαίνεις και βγαίνεις με ουρά, τρία μάτια και τρίχες στις πατούσες.
Δεν υπάρχουν δημοσιευμένα αποτελέσματα για το 2024 ούτε καν του 2023. Τι μας γράφετε για κατάλληλα ύδατα