Επίσκεψη του Ανδρέα Κονδύλη στο Υπουργείο Περιβάλλοντος – κάδοι κομποστοποίησης και ηλεκτρικά ποδήλατα στον Άλιμο
![Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2472014 123952 πμ.bmp](http://notia.gr/wp-content/uploads/2014/07/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2472014-123952-πμ.bmp-580x434.jpg?x88875)
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ:
Συνάντηση με τη Γενική Γραμματέα του Υπουργείου Περιβάλλοντος κα. Νάντια Γιαννακοπούλου πραγματοποίησε ο νέος Δήμαρχος Αλίμου Ανδρέας Κονδύλης.
Στη συνάντηση συζητήθηκε η συνεργασία του Δήμου Αλίμου με το Υπουργείο ΠΕ.Κ.Α. για θέματα περιβάλλοντος, ανακύκλωσης, εναλλακτικής διαχείρισης απορριμμάτων και εναλλακτικών μορφών μετακίνησης στην πόλη.
Προτεραιότητα της νέας δημοτικής αρχής του Αλίμου είναι η τοποθέτηση κάδων κομποστοποίησης, όπου οι πολίτες ρίχνουν τα απόκλαδα και τα οργανικά υπολείμματα της κουζίνας και μετατρέπονται σε λίπασμα («κομπόστ») για τους κήπους, τις γλάστρες κ.λπ., καθώς και η τοποθέτηση ηλεκτρικών ποδηλάτων στον Άλιμο για να τα χρησιμοποιούν οι κάτοικοι.
Η Γενική Γραμματέας του Υπουργείου Περιβάλλοντος δεσμεύθηκε να βοηθήσει το Δήμο στην επίτευξη των στόχων του και να έχει διαρκή συνεργασία με τη δημοτική αρχή για θέματα περιβάλλοντος και οικολογίας.