«Ένας Μικρούλης Μεγάλος Ολυμπιονίκης» στον Άλιμο
![Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2652015 54028 μμ.bmp](http://notia.gr/wp-content/uploads/2015/05/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2652015-54028-μμ.bmp-580x390.jpg?x88875)
– «Τι χρειαζόμαστε, για να είμαστε ευτυχισμένοι;»
– «Αγάπη»
Αγάπη, φώναξαν με ένα στόμα οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αλίμου την Τρίτη 12 Μαΐου 2015, όταν στην αίθουσα Κάρολος Κουν η συγγραφέας Σγουρή Γεωργιάδη παρουσίασε το βιβλίο της «Ένας Μικρούλης Μεγάλος Ολυμπιονίκης» με στόχο να μυηθούν τα παιδιά στην αξία του Ολυμπισμού, της Αθλητικής Άμιλλας και της παγκόσμιας Εκεχειρίας.
Στην εκδήλωση παρευρέθησαν επίσης ο δρ. Κ. Φίλης, που μίλησε για την αρετή της Ολυμπιακής Εκεχειρίας, ο πρόεδρος της ΔΕΠ Γιάννης Μαριόλης, η διευθύντρια του σχολείου Βίβιαν Τσαπάρα, αλλά και οι Ολυμπιονίκες Π. Ιακωβάκης, Μ. Καραγιαννοπούλου, Κ. Λούδης και Β. Μηλούση.
Χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος Αλίμου, Ανδρέας Κονδύλης, που έλαβε και αυτός για δώρο, όπως όλοι οι παρευρισκόμενοι, το χάρτινο καραβάκι της Ελπίδας, σύμβολο της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας Αλίμου, που οι μαθητές έφτιαξαν γι΄ αυτό το σκοπό.
![Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2652015 54108 μμ.bmp](http://notia.gr/wp-content/uploads/2015/05/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2652015-54108-μμ.bmp.jpg?x88875)
![Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2652015 54125 μμ.bmp](http://notia.gr/wp-content/uploads/2015/05/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2652015-54125-μμ.bmp-580x270.jpg?x88875)
![Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2652015 54156 μμ.bmp](http://notia.gr/wp-content/uploads/2015/05/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2652015-54156-μμ.bmp.jpg?x88875)