“Ψέματα για τους συμβασιούχους λέει στους πολίτες ο κ. Κωνσταντάτος!”
(ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ)
Όλοι οι δήμαρχοι της Νότιας Αθήνας με ανακοινώσεις τους καλούν τους πολίτες να μη βγάζουν σκουπίδια τις μέρες της απεργίας που αποφάσισε η ΠΟΕ-ΟΤΑ για τους συμβασιούχους.
Κανένας δεν διανοήθηκε να επιρρίψει ευθύνες στη κυβέρνηση για την πορεία που πήρε το θέμα των συμβασιούχων στην καθαριότητα, ούτε καν ο -πρώην πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ & ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας- δήμαρχος Γλυφάδας κ. Παπανικολάου.
Μάλιστα -για να αναφερθούμε μόνο στους γειτονικούς μας Δήμους- ο δήμαρχος Αλίμου κ. Κονδύλης ανέφερε την απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου ως αιτία της δυσχερούς θέσης που βρίσκονται οι συμβασιούχοι και αυτή είναι η αλήθεια.
Αντίθετα ο κ. Κωνσταντάτος εντελώς ψευδώς αναφέρει ότι οι κινητοποιήσεις γίνονται «ενάντια στην απόφαση της κυβέρνησης να απολυθούν οι συμβασιούχοι στον τομέα της καθαριότητας».
![](https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19399010_1344233215614165_408414604704684078_n.jpg?oh=2e283b22fd2bb0e86e49cbb3e6b6b5ca&oe=59D88B06)
Η αλήθεια είναι ότι η κυβέρνηση αποφάσισε να κρατήσει τους συμβασιούχους και αυτή η απόφασή της ακυρώθηκε από το Ελεγκτικό Συνέδριο. Παρ’ όλα αυτά η κυβέρνηση έδωσε παράταση στις συμβάσεις μέχρι 31 Δεκεμβρίου προκειμένου να διευθετήσει το θέμα.
Θα πρέπει να γνωρίζει ο κ. Κωνσταντάτος ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ δεν κάνει απολύσεις. Αντίθετα έχει προσλάβει τους δημοτικούς αστυνόμους, σχολικούς φύλακες κλπ που είχε απολύσει ο δικός του φίλος κ. Κυριάκος Μητσοτάκης όταν ασκούσε εξουσία ως υπουργός του Αντώνη Σαμαρά.
Ελληνικό 20.06.2017